Podesty – plaża bez barier

GPEC Obszar Personalny i Administracji
Lider projektu: Katarzyna Wielochowska

Cel: Przygotowanie podestów ułatwiających wjazd na plażę dla osób niepełnosprawnych i rodziców z wózkami na gdańskiej plaży (wejście na plażę na przedłużeniu ulicy Piastowskiej).

Informacja o realizacji, przez wszystkie spółki Grupy GPEC w Polsce, programu „Wspólne Działanie – Lokalne Zaangażowanie”  wywołała duże poruszenie u wszystkich pracowników obszaru. Na początku lipca zorganizowaliśmy spotkanie. Pośród wielu pomysłów na projekt wybraliśmy wspólnie pięć do analizy. Po weryfikacji, w szczególności sprawdzeniu możliwości realizacji i kosztów, zdecydowaliśmy, że w ramach projektu ułożymy podesty przy jednym z wejść na plażę w Jelitkowie. Zależało nam, aby osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, jak również rodziny z wózkami i małymi dziećmi, rowerzyści, czy też osoby starsze miały łatwiejszy dostęp do morza. Podzieliliśmy się na zespoły zadaniowe, wybraliśmy ich liderów i zaczęliśmy przygotowania do działania w terenie. Najważniejszą rzeczą było zawarcie odpowiedniego porozumienia z Miejskim Ośrodkiem Sporu i Rekreacji w Gdańsku, który jest zarządcą miejskich plaż oraz zaplanowanie całej akcji.

W dniu 26 sierpnia 2011r. o godz. 8:00 czternastu pełnych zapału pracowników stawiło się przy wejściu nr 63 na plażę w Gdańsku. Słońce nie szczędziło nam tego dnia swego blasku, a koleżanki z zespołu postanowiły osłodzić nam dzień przynosząc dwie duże blachy ciasta. Wszyscy chcieli już zacząć działać, ale na początku ustaliliśmy cele, plan działania, dokonaliśmy podziału ról i przydzieliliśmy zadania, określiliśmy też punkty kontrolne. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu każdy wiedział jakie zadania go czekają i za co odpowiada, co ułatwiło późniejszą pracę.

Już na samym początku prac okazało się, że podesty bardzo się przydadzą. Panowie pomogli na plażę wnieść kilka wózków dziecięcych, a w trakcie układania podestów kilka osób poruszających się o kulach pytało nas kiedy podesty będą gotowe i czy zostaną na dłużej. W trakcie prac okazało się, że musimy trochę zmodyfikować plany i dopasować je do sił zespołu. Po konsultacjach osoby odpowiedzialne za wyznaczenie trasy wspierały zespół zaangażowany w układanie podestów. Z uwagi na upał musieliśmy również dodatkowo zaopatrzyć się w kapelusze i częściej robić przerwy.

Promocja akcji udała się znakomicie, cała plaża żyła naszą pracą, wszędzie widoczne były baloniki z logo GPEC. Lokalna społeczność na specjalnie przygotowanej na tę okazję ankiecie dzieliła się z nami opinią na temat przeprowadzanej akcji oraz dawała pomysły na przyszłe działania. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu i współpracy zespołu ostatni element podestu położyliśmy pół godziny przed planowanym zakończeniem!

Swój sukces świętowaliśmy wspólnym przemarszem po ułożonym podeście i odciskiem dłoni, każdego członka zespołu. Jednak widok wracających po podeście plażowiczów, rodziców z wózkami i patrzących w morze osób na wózkach to był ten moment, który zwieńczył nasze dzieło. Na koniec oficjalnego odbioru prac dokonał kierownik techniczny MOSiR w Gdańsku, a dyrektor przejął pod swoje skrzydła rezultat naszego projektu. Ukoronowaniem dnia było wspólne przywieszenie tablicy informacyjnej przy wejściu na plażę.

Podsumowując rezultat tego dnia podczas wspólnego spotkania stwierdziliśmy, że projekt przyniósł same korzyści: wykonaliśmy coś, z czego faktycznie lokalna społeczność korzysta, wzmocniliśmy relację i zintegrowaliśmy się, doświadczyliśmy pracy projektowej w praktyce, osiągnęliśmy założony cel. Cały zespół podkreślał jak ważne są rola lidera projektu, właściwe planowanie, bieżąca kontrola realizacji, a przede wszystkim dobra komunikacja pomiędzy uczestnikami. Już zaczęliśmy planować projekt na kolejny rok, licząc, że będziemy mieli możliwość wcielić go w życie. Oby więcej takich akcji.

P.S. W jesienny weekend idąc plażą można zauważyć przy wejściu nr 63 na plaże w Gdańsku Jelitkowie taki widok: duża grupa ludzi stoi na pomście z logo GPEC, a na piasku obok nikt, prawie nikt nie stoi.

GALERIA ZDJĘĆ

Pozostałe projekty spółki w 2011 roku:  1. Dodaj swój komentarz.