Niektórym jest wszystko jedno, czym piszą. Sięgają po długopisy jednorazowe czy wręcz stanowiące materiały reklamowe. Inni wolą stawiać na solidność i wysoką jakość wykonania. Długopisy Parker to bardziej praktyczne odpowiedniki wiecznych piór. Stanowią świetny pomysł na prezent i mogą służyć przez długie lata.

Dzisiaj przyjrzymy się historii marki oraz ciekawostkom na jej temat.

Historia Parkera

Długopis to bezpośredni potomek wiecznego pióra. Jest mniej ekskluzywny, ale też prostszy w obsłudze. Za jego pomocą może pisać absolutnie każdy. Pióra wymagają już minimalnej dozy wprawy.

Marka Parker zaczynała właśnie od sprzedaży tych ostatnich przyborów do pisania. W połowie dziewiętnastego wieku George Safford Parker szukał sposobu, aby dorobić do swojej nauczycielskiej pensji. Zaczął pracować również jako przedstawiciel handlowy, w sposób, który dzisiaj mógłby zostać uznany za nie do końca etyczny. Mianowicie sprzedawał wieczne pióra swoim uczniom.

Z czasem dostrzegł wady techniczne swojego asortymentu i opracował własne modele. W 1889 opatentował pierwszy z nich. Związki Georga z marką szybko jednak się zerwały. Prawa do wynalazku odkupił W.A. Palmer, który dalej rozbudowywał markę Parker aż do statusu międzynarodowego giganta.

Firma przez lata gromadziła na swoim koncie kolejne osiągnięcia. Jednym z jej modeli Artur Conan Doyle pisał Sherlocka Holmesa. Pióro kulkowe spod znaku charakterystycznej strzały służyło też amerykańskiej armii podczas pierwszej wojny światowej. Za prawdziwy przełom należy jednak uznać moment, w którym powstały pierwsze długopisy Parkera.

Długopisy Parkera – ciekawostki

Marka Parker liczy sobie już przeszło sto pięćdziesiąt lat. To wystarczająco dużo, aby nagromadzić całkiem spory zasób interesujących faktów. Pod spodem przedstawiamy kilka z nich:

  • długopisy Parker z linii Jotter zaczęły być produkowane w roku 1954. Są dostępne w sprzedaży do dnia dzisiejszego.
  • Jottery w świecie akcesoriów piśmienniczych są dzisiaj uznawane za wyznacznik jakości.
  • z produktów tej firmy niejednokrotnie korzystali prezydenci Stanów Zjednoczonych. Parkery stanowiły częsty wybór Johna Fitzgeralda Kennedy’ego i Billa Clintona.
  • Jotter występuje w kilku scenach serialu „Mr. Bean”, znanego u nas jako „Jaś Fasola”. To dosyć ciekawy wybór, bo długopisy Parker mają status produktów ekskluzywnych, a w życiu postaci dominowała bylejakość.
  • we wczesnej historii Jottera sprzedawcy stawali na długopisach, aby udowodnić wytrzymałość produktu. W wym wypadku nie było tutaj akurat żadnej sztuczki. Te produkty mogą naprawdę pochwalić się wysoką odpornością.
  • Jotter Jotterowi nie równy. Już tylko ten jeden model liczy sobie prawie siedemdziesiąt lat. Nic więc dziwnego, że powstały jego rozmaite warianty. Te najprostsze kosztują około trzydziestu złotych. Ceny tych droższych – na przykład z limitowanych edycji- zbliżają się do stu złotych.
  • Parker dzisiaj jest jakością samą w sobie i zaprzeczeniem standardu, jaki reprezentują długopisy „reklamowe”. We wczesnej drugiej połowie dwudziestego wieku można było jednak kupić Jottera z nadrukiem własnej firmy.