Zabierz siebie i rodzinę do krainy dzikich zwierząt

Zoo do niedawna traciło na popularności, ze względu na poszerzającą się możliwość oglądania zwierząt w ich bardziej naturalnym środowisku. Świat jednak się zmienił – dziś nie podróżujemy tak chętnie, wolimy zostać na miejscu, doceniamy lokalne atrakcje i przyrodę. Poza tym wzrosła świadomość społeczna: wiele gatunków dzikich zwierząt nie miałoby szansy na przeżycie, gdyby nie ogrody Zoologiczne! Czego możemy się spodziewać po odwiedzeniu jednego z nich – w Gdańsku?

Krótka historia

Pełna nazwa obiektu to Miejski Ogród Zoologiczny „Wybrzeża” i istnieje on już od 1954 roku. Położony jest w jednym z najatrakcyjniejszych punktów miasta – na uboczu najstarszej części Gdańska, Oliwy, na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Dzięki takiej okolicy, wycieczka z rodziną będzie jeszcze przyjemniejsza. Możemy zwiedzić przy okazji zabytki znajdujące się w pobliżu lub przespacerować się w bardzo przyjemnym plenerze. Co do samego Zoo, powstało z myślą o czymś więcej, niż tylko dostarczanie innym rozrywki. Hasłem jakie przyświeca osobom opiekującym się zwierzętom są słowa Jana Sztaudyngera: „Ponieważ Ziemia opiekuje się nami, zaopiekujmy się Ziemią. Odwzajemniajmy miłość, jaką nas obdarza, utrzymując ją w czystości i szczęściu”.

Ciekawostki

Czy wiesz, że…

  • Na terenie gdańskiego Zoo, a więc na obszarze blisko 125 hektarów, mieszkają zwierzęta ze wszystkich kontynentów. Znajdują się tu również gatunki, które nie istnieją już na wolności. Postępujące zmiany klimatu i gospodarka, a także nielegalny handel przyczynia się do wyginięcia kolejnych populacji zwierząt, dlatego ogrody Zoologiczne, takie jak ten w Gdańsku, są ich jedyną szansą na przeżycie.
  • W ramach akcji ratujących rzadkie gatunki w gdańskim Zoo możemy spotkać m.in. wilki grzywiaste, kondory wielkie, pingwiny tońce i hipopotamy karłowate. Niektóre z nich dochowały się już potomstwa!

Atrakcje

Możliwości spędzenia czasu w tym niezwykłym miejscu jest naprawdę sporo i może nam nie wystarczyć czasu na zwiedzenie ich wszystkich podczas jednej wizyty. Nic nie stoi na przeszkodzie by odwiedzić ogród wiele razy i cieszyć się kontaktem z dziką przyrodą regularnie. Co zatem możemy zobaczyć?

  • Zoo w Gdańsku oprócz tradycyjnych wybiegów oferuje również wycieczki po ptaszarni, gadziarni a nawet nowo otwartej lwiarni. 
  • Nie wszędzie musimy chodzić pieszo, możemy zwiedzać również podczas przejażdżki kolejką retro lub na koniu! To zapewni nam oraz naszym dzieciom na pewno dodatkowe wrażenia.
  • Ponieważ teren jest rozległy, a najmłodsi nie zawsze mogą pokonać tak długą drogę o własnych siłach, Zoo dysponuje wypożyczalnią oryginalnych drewnianych wózków dla dzieci. Z myślą o nich zostało również uruchomione „Małe Zoo”, w którym najmłodsi mogą swobodnie przebywać i karmić oswojone zwierzęta, takie jak owce, kozy, świnki wietnamskie, lamy i króliki. To jednak nie koniec możliwości.
  • Na terenie obiektu znajduje się również park linowy z różnymi stopniami trudności oraz park dinozaurów. Nie zapomniano także o możliwości zakupienia pamiątek oraz zjedzenia obiadu w którymś z barów.

Czy warto?

Podsumowując, czy warto wybrać się do Zoo w Gdańsku? Odpowiedź może być tylko jedna: oczywiście, że tak! To świetny sposób na spędzenie wartościowego czasu samemu, z rodziną lub przyjaciółmi. Przy okazji, kupując bilet, przyczyniamy się do utrzymania Zoo oraz przebywających w nim zwierząt. Rodzice docenią również fakt, że oswajając dzieci z dziką przyrodą, mogą od najmłodszych lat uczyć je wrażliwości na potrzeby istot zależnych od człowieka.