Gdańsk to nie tylko Neptun, Długi Targ i morze. Oprócz turystów spragnionych powiewu morskiej bryzy cyklicznie to miasto odwiedzają miłośnicy X muzy. Nie bez powodu. Wszak to tu odbywają się cykliczne festiwale kinowe, spośród których niektóre mają długoletnią tradycję i są silnie umocowane na kinowej mapie Polski, a inne dopiero zaczynają wypełniać lukę gatunków kinowych, które do tej pory były słabo reprezentowane na dużych imprezach kinowych, a mających coraz więcej zwolenników.

Dziesięciolecia tradycji polskiej kinematografii

Filmowa Jesień zaczyna się w Gdyni w połowie września. To dobry czas na kino – jeszcze jest ciepło, lecz nie aż tak, by wylegiwać się na trójmiejskich plażach. Niebywale atrakcyjną alternatywą jest uczestniczenie w przeglądzie kinematografii polskiej w zacisznych salach kinowych.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych ma długą tradycję i ogromne rzesze miłośników. Pierwszy, inauguracyjny festiwal miał miejsce w 1974 roku i trwał do 1986 roku, następnie główną siedzibą festiwalu została Gdynia.

Królewskie nagrody festiwalowe – Złote i Srebrne Lwy festiwalowe.

Główną nagrodą są Złote Lwy – herbowy symbol Gdańska oraz kolejne nagrody Srebrne Lwy i  statuetki wyróżniające ciekawe obrazy filmowe. Na festiwalu pokazywane są przede wszystkim nowości w formie pokazów przedpremierowych i zapowiadane premiery filmowe. Wyróżnione są również kategorie filmowe:

 • Konkurs Główny – pokazywane są filmy pełnometrażowe
 • Konkurs Filmów Krótkometrażowych – etiudy, filmy dyplomowe studentów szkół filmowych
 • Panorama Kina Polskiego – pokaz filmów pozakonkursowych
 • specjalne sekcje filmowe oraz festiwalowe imprezy towarzyszące.

Kino gatunkowe- sierpniowe pokazy w Gdańsku

Od kilku lat popularność zdobywa kino gatunkowe. Definicja tego rodzaju kina nie jest dokładnie sprecyzowana, lecz mówi się o nim wówczas, kiedy obrazy filmowe są skierowane do odbiorców szukających w kinie filmów o podobnym schemacie i układzie. Stąd też od niedawna modne stają się festiwale kina gatunkowego, gdzie grupa odbiorców jest ściśle określona – są to np. miłośnicy horrorów, thillerów, kina kiczu.

Festiwal OCTOPUS

Odbywa się w sierpniu na terenie Stoczni Gdańskiej i Amber Expo. Niszowe filmy z całego świata, nie pokazywane w Polsce lub przed wejściem do kin można zobaczyć w czasie OCTOPUSa. Główną nagrodą jest tu przede wszystkim nagroda publiczności.

Nie tylko dla dorosłych

Młodsza widownia jest przez filmowców uznana za jedną z trudniejszych. Głosuje….nogami. Albo film się spodoba, albo kategorycznie nie, bez doszukiwania się głębokich analiz i szukania przyczyn.

Kino w trampkach

Festiwal Kino w trampkach jest dedykowany młodszej widowni. Ten festiwal jest rozłożony na cały sierpień, a repertuar dobierają sami odbiorcy, np. licealna młodzież.

Festiwalowe filmy długo – i krótkometrażowe są podzielone na kategorie wiekowe od 3+ do 14+. Nagrody przyznaje dziecięce i młodzieżowe jury.

Dodatkowo, przedłużając festiwal w październiku są wyświetlane filmy krótkometrażowe dla młodzieży i dzieci, a w grudzień jest przeznaczony na nowe formy przekazu medialnego.

X muza prezentuje pozostałe muzy

Poszczególne gatunki sztuk pięknych mają swoją reprezentację w sztuce filmowej. Wakacyjny festiwal filmów, których tematem wiodącym są inne gatunki sztuki nie omija również Gdańska.

On Art. Festiwal Kina i Sztuki

Pokazy Nocnego Kina On Art.Festiwal Kina i Sztuki to specyficzne kino, przeznaczone dla specyficznego i bardzo wysmakowanego odbiorcy, skupione na pokazywaniu różnych form sztuki na kinowych seansach krótko i pełnometrażowych. Filmy są podzielone na kategorie:

 • malarstwo
 • literatura
 • muzyka
 • taniec
 • street art
 • performance
 • video-art.

Lato i jesień do czas filmowy, który w Gdańsku stanowi silną konkurencję dla innych atrakcji miasta. Warto skorzystać.