Co ma wspólnego Gdańsk z Londynem? Odpowiedź na pytanie nie jest oczywista. W Gdańsku powstała replika oryginalnego teatru szekspirowskiego z epoki elżbietańskiej. Nowoczesny, gdański teatr posiada identyczne, drewniane loże i do złudzenia przypomina wnętrze z czasów Williama Szekspira. To jedna z miejscowych atrakcji i jednocześnie centrum życia kulturalnego w Trójmieście.

Gdańsk na styku kultur-Dwór Artusa

Gdańsk przez stulecia posiadał uprzywilejowaną pozycję. Był miastem kupców i żeglarzy. Tu łączyły się szlaki handlowe biegnące z zachodu na wschód i z południa na północ. Intensywna wymiana handlowa sprawiła, że miejscowa szlachta, kupcy i mieszczanie należeli do europejskiej elity. Przez wieki w Gdańsku żyli obok siebie Polacy, Niemcy i przedstawiciele wielu innych narodowości, np. artyści z Niderlandów, z Włoch, kupcy z Anglii. Dzięki przenikaniu się kultur i różnych narodowości, powstało wiele cennych zabytków. Dziś będąc w Gdańsku nie sposób pominąć Dworu Artusa. Ta dawna siedziba kupców powstała w czasach średniowiecza, a jej nazwa nawiązywała do angielskiego króla Artura. Obecnie jest to siedziba Muzeum Miejskiego, w którym prezentowana jest bogata, wielowiekowa historia miasta i jego mieszkańców. Wnętrza zdobią wspaniałe dzieła sztuki, obrazy flamandzkich i niderlandzkich malarzy, którzy przebywali w Gdańsku.

Spacerem wśród gdańskich zabytków

Spacerując zabytkowymi, gdańskimi uliczkami, na każdym kroku można natrafić na ciekawe miejsca związane z historią. Turyści ustawiają się pod Fontanną Neptuna, która stała się jednym z symboli miasta. Nie każdy wie, że autorem tej rzeźby jest pochodzący z Królewca, renesansowy twórca Abraham van den Blocke. Jest to odlew wykonany z brązu i waży aż 650 kg. Fontanna cudem ocalała z działań wojennych, gdyż została wywieziona z miasta i ponownie zamontowana w dawnym miejscu dopiero po wojnie.

Abraham van den Block był prawdziwym człowiekiem renesansu. Nie tylko projektował rzeźby, lecz zajmował się aktywnie architekturą. To on wykonał projekt najsłynniejszej z gdańskich bram-Bramy Złotej. Skąd ta nazwa? Przede wszystkim od złoconych elementów rzeźbiarskich i napisów. Już w momencie ukończenia budowli, w 1612 roku, widoczne były złote posągi na szczycie oraz słowa psalmu nad bramą wjazdową.

Replika teatru szekspirowskiego w Gdańsku. To trzeba zobaczyć!

Współczesną atrakcją turystyczną i kulturalną jest wierna kopia oryginalnego, szekspirowskiego teatru. Pierwotnie siedzibą pisarza był Londyn. Teatr The Globe został zniszczony w jednym z pożarów Londynu. Dlaczego w Gdańsku zdecydowano się na taką inwestycję? Przede wszystkim na fakt, że w okresie renesansu i baroku rzeczywiście były w mieście wystawiane sztuki Szekspira. Drugi powód to złoty wiek i czas największego rozkwitu miasta. Najwięcej wspaniałych zabytków i dział sztuki powstało w Gdańsku w czasach Szekspira. Dawna szkoła fechtunku była miejscem, gdzie wystawiano sztuki teatralne. Obecnie w teatrze szekspirowskim w Gdańsku powrócił ten zwyczaj. Jest to niezwykła przestrzeń z otwieranym dachem. Zachowano klimat z czasów elżbietańskich, wprowadzając do wnętrza drewniane empory, balkony z których można przyglądać się widowiskom.

Miasto bram, kamienic i kościołów ceglanych

Ciekawostki z Gdańska, miejsca i zabytki opisane są w licznych przewodnikach turystycznych. W zabytkowym centrum Gdańska dominują następujące typy budowli:

– ceglane kościoły,

– bramy miejskie,

– kamienice mieszczańskie datowane na okres od średniowiecza po renesans i barok,

– portowe zabudowanie, np. żurawie i spichlerze.

Gdańska architektura nie ma sobie równych. Choć ucierpiała w czasie wojen, do dziś zachwyca turystów z całego świata. Na każdym kroku można zobaczyć ślady historii i dawnych czasów.